Sunday, September 30, 2012

Finding cost when only the margin is given


Sometimes the information given is limited, as in this question below. Try to make equations using the information in the question. 

A store sells kettles at a markup of 18% of the selling price. The store's margin on a particular model is $6.57.

a) For how much does the store sell the kettles?

We know that 0.18S = 6.57, where ‘margin’ means contribution to fixed costs.

So: S = 6.57/0.18 = 36.5

b) What was the cost of the kettles to the store?

S = C + 0.18S and so 36.5 = C + 6.57. Therefore C = 36.5 – 6.57 = 29.93

c) What is the rate of markup based on cost?

6.57/29.93 = 22% (rounded)

Saturday, September 29, 2012

Breakeven when the unit price isn't given

Calculating breakeven when the unit price is given is not difficult. It does seem harder when there is no unit price. In this case, assume that the unit selling price is $1, as in these two example below from the Chapter 6 quiz:


2. The Frogface Bookstore has $105,000 of sales, variable costs of $39,550 and fixed costs of $32,350. What would their sales have to be to break even?

Guided solution: no unit price is given in the question, so assume that it is $1. The contribution of their sales is then 105,000 – 39,550 = 65450. As a share of their total sales, this is 65450/105,000 = 0.62. This means that for every dollar in sales that they get, 62 cents ‘contributes’ towards paying off their fixed costs. To find how many sales of $1 they need, divide the fixed cost by the contribution: 32350/0.62 = 52178 (rounded up).

4. Monk Foods has compiled these estimates for operations:

Sales                                                                          865,000

            Fixed costs                                                    252,100
            Total Variable Cost                                      597,250

a. What's the contribution rate?
(865,000 – 597,250)/865,000 = 267750/865000=0.31


b. Break even point in sales dollars?

Again, assume that the unit selling price is $1. Then how many sales at $1 each do they need to get the fixed costs of $252,1000? It is $252,100/0.31 = $813226.

c. Break even point in units?

Because we specified that the unit selling price would be one dollar, then the number of units we need to sell is the same as the sales dollar amount, or 813,226.


Saturday, September 22, 2012

Youtubes

Here are links to some Youtubes I have prepared for you. Now, these are done by me at home with very limited equipment ($20 microphone from London Drugs for example!) so please forgive the quality. We do what we can:

Chapter 7: calculating days, interest etc

Chapter 7: Present Value and Future Value