Here is the solution to Q5.4 B8.
First, calculate the full cost, meaning what the folks would have paid if they didn't have the discount. That is 225 + 2 x 12 + .75 x 2 x 20 = 279
Now, the package was sold at the discounted price of 199. So the markdown was 279 - 199 = 80.
The rate of markdown was 80/279 = 28.67%
Points to note: the rate of markdown is calculated based on the list price.
No comments:
Post a Comment